Skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie (pogłębiona lub spłycona lordoza/kifoza)
Kręcz szyi (KISS Syndrom)
Zwiększone / zmniejszone napięcie mięśni
Dysplazja bioder lub choroba Duchenne’a
Chodzenie na palcach lub ustawianie stóp do wewnątrz
Koślawość i szpotawość nóg
Płaskostopie oraz deformacje stóp
Choroba Osgood Schlatter
Fizjoterapia dzieci jest składową oceny wizualnej, badania oraz określonego postępowania. Badanie dzieci w zależności od wieku odbywa się w inny sposób – dostosowany do wieku jak i możliwości dziecka. Badanie opieram o zdobytą wiedzę podczas szkoleń terapii manualnej oraz doświadczenia w pracy z dziećmi.
Niemowlęta oceniam podczas spontanicznej aktywności. Starsze dzieci wykonują kilkukrotnie określone czynności. Następnie oceniam postawę zwracając uwagę na całe ciało. Po ocenie postawy przeprowadzam badanie stawów, mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem tych części ciała, które oceniłem negatywnie we wcześniejszym badaniu.
Niezależnie od tego z jakim problemem Państwo zgłaszacie się na badanie, ocenie poddawane jest całe ciało. Często zdarza się, że przyczyną danej dysfunkcji jest zaburzenie funkcjonowania innej części ciała. Nie tylko ocena postawy, ale i ogólny stan zdrowia dziecka są niezmiernie ważnym elementem na etapie diagnozy fizjoterapeutycznej – problemy żołądkowe, skórne, alergie itp.
Proces rehabilitacji składa się między innymi z technik manualnych wykonywanych przez terapeutę, których celem jest poprawa ruchomości stawów. Niemniej jednak, aby tę ruchomość utrzymać, a co najważniejsze korygować postawę, należy wykonywać ćwiczenia regularnie. Dzieci uczą się tego w gabinecie pod okiem terapeuty, a następnie mają za zadanie kontynuować je w domu.