Zakres terapii

ZAKRES TERAPII

W ramach swojej praktyki zajmuję się niżej wymienionymi problemami.

Diagnostyką oraz fizjoterapią dzieci i niemowląt z asymetrią, korekcją wad postawy, rehabilitacją w dolegliwościach bólowych kręgosłupa oraz kończyn. Prowadzę terapię po urazach, naderwaniu ścięgien / mięśni, przeciążeniu i innych.

Badanie przeprowadzam wg standardów IFOMPT  (Międzynarodowa Organizacja Terapeutów Manualnych) zapewniając pacjentom najwyższy światowy poziom opieki w ramach ortopedycznej terapii manualnej. Dbając o rzetelność przeprowadzanego badania, prowadzona przeze mnie fizjoterapia przebiega w możliwie jak najkrótszym czasie.

W całym procesie rehabilitacji zależy mi na świadomości pacjenta i pełnym zrozumieniu mechanizmu powstawania jego dolegliwości. Dzięki tej wiedzy pacjent może lepiej wpływać na swój stan zdrowia oraz szybciej zmniejszać ból. Służą do tego indywidualnie dobrane zadania terapeutyczne, które są dokładnie przedstawiane podczas wizyty.

Jeżeli w niżej podanych dysfunkcjach nie ma szukanych przez Państwa, to nie znaczy, że się nimi nie zajmuję. W takiej sytuacji proszę kontaktować się telefonicznie.

Podstawowe informacje o poszczególnych dysfunkcjach będą pojawiały się w zakładce aktualności. Będą również informacje o tym jakie metody terapeutyczne proponuje dzisiejsza fizjoterapia.

W internecie pojawia się wiele informacji o dysfunkcjach i ich przyczynach. Ilekroć natrafiam na takie opisy, dostrzegam w nim brak znajomości anatomii, fizjologii i charakteru objawów. W szczególności objawy pochodzące z kręgosłupa różnią się w zależności od uszkodzonej struktury.

Często jest tak, że do wystąpienia dolegliwości bólowych dochodzi w wyniku zaburzeń ruchomości w innych częściach ciała. Dopiero gdy mamy pełen obraz istniejących dysfunkcji, pozwala nam to ustalić plan terapii. Ponadto fizjoterapia powinna doprowadzić do sytuacji, w której pacjent zmienia dotychczasowe złe nawyki. Efektem końcowym jest brak nawrotu dolegliwości oraz powrót do codziennych czynności bez jakichkolwiek obaw.

Szeroki wachlarz testów diagnostycznych, tak jak i poprzedzający je wywiad, pozwalają na określenie jaka część układu ruchu została uszkodzona. Dla potwierdzenia hipotezy pomocne są: konsultacja u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań obrazowych. 

Aby jak najtrafniej oceniać dolegliwości pacjentów, terapia manualna wg standardów IFOMPT w swoim programie nauczania posiada elementy m.in. badania neurologicznego, badania jamy brzusznej. Oczekiwanym jest również sprawne rozpoznawanie objawów z innych części ciała. Potrafią one manifestować się bólem w kończynach dając mylne przekonanie o tym, że przyczyną bólu jest przeciążenie.

Terapia manualna i fizjoterapia w wadach postawy dzieci oraz u niemowląt to przede wszystkim analiza możliwych przyczyn zaistniałego problemu. Warto wiedzieć, że terapia manualna to nie jest „nastawianie kręgów” lub inne „manipulacje na stawach”.